Premier Rządu RP Józef Cyrankiewicz gościł w Pałacu Wilanowskim 500 dziewczynek i chłopców. Dzieci górników śląskich, włókniarek łódzkich, dzieci z Ziem Zachodnich i Białostoczyzny, z pięknych gór polskich i z Wybrzeża, z polskich miast i wsi, burzą żywiołowych oklasków i śpiewem witają Premiera, który w imieniu Rządu i własnym serdecznie pozdrawia swoich miłych gości. […] Stary, piękny park wypełnia się radosnym gwarem. Mali goście Premiera otaczają go jak również obecnych na przyjęciu przedstawicieli najwyższych władz państwowych i czołowych działaczy politycznych i społecznych. Dzieci z zapałem opowiadają o swym życiu i nauce, w której osiągają tak dobre postępy. […] Po podwieczorku do zmroku trwa wesoła zabawa, którą urozmaicają występy zespołu pieśni i tańca Wojska Polskiego, występu artystów cyrkowych oraz dziecięcych amatorskich zespołów tanecznych i wokalnych. Obdarowana upominkami dziatwa opuszcza pod opieką swoich wychowawców Park Wilanowski, dzieląc się bogatymi wrażeniami dnia.
Warszawa, 1 czerwca
„Trybuna Ludu”, 2 czerwca 1951, cyt. za: Piotr Osęka, Rytuały stalinizmu. Oficjalne święta i uroczystości rocznicowe w Polsce 1944–1956, Warszawa 2007.
3 czerwca 1979 to dzień, który w sposób niezwykły zapisał się nie tylko w kronice budowy Pomnika — Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka, ale stał się także kulminacyjnym punktem obchodów Międzynarodowego Roku Dziecka. Dokładnie po sześciu latach od momentu wmurowania aktu erekcyjnego zakończony został drugi, zasadniczy etap budowy CZD. Pomnika symbolu zwycięstwa dobra nad złem, pokoju nad wojną, życia nad śmiercią. [...] Wczoraj społeczeństwo otrzymało gotowy, 14-kondygnacyjny gmach szpitala na 450 łóżek. [...] Gotowe jest tak zaplecze towarzyszące: centralna sterylizatornia, kuchnia, pralnia, warsztaty itp. Zakończone zostały też wszystkie prace w hotelu dla matek z dziećmi, w którym na przyjęcie dzieci przygotowanych jest 250 dwuosobowych pokoi.
Warszawa, 3 czerwca
„Sztandar Młodych” nr 132, 4 czerwca 1979.